Markéta Kristová | Pondělí, 30. září 2024 |
Nové sídlo BUDEX Hub, které se v září otevírá v Plané u Českých Budějovic, se blíží výškou 17,2 m (horní atika, horní hrana posledního patra ve 12 m dosahuje v té domě maximální povolené stavební výšky pro dřevostavby). Je pasivní, využívá energii ze slunce i z hlubokých podzemních vrtů. Zázemí poskytne více než stovce zaměstnanců, kteří pečují o desítky tisíc zákazníků nebo vyvíjí unikátní roboty.
Na okolních polích jezdí autonomní roboti, kteří pomáhají zemědělcům autonomně pěstovat zeleninu, desítky krytých parkovací stání se střechou ze solárních panelů produkují energii, uvnitř budovy proudí lidé, kteří každý den pečují o tisíce zákazníků nebo vyvíjejí technologie budoucnosti, a ve čtvrtém patře s terasou a nádherným výhledem voní v místním bistru čerstvě uvařený oběd.
obr.: Středu budovy dominuje schodiště s velkým střešním světlíkem, který přivádí do prostoru přirozené světlo | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
Nové sídlo společnosti BUDEX, která zahrnuje několik dceřiných společností, projektovali a stavěli majitelé téměř sedm let, aby budova splnila jejich vize a vysoké nároky. Pavel Schwarz ml. a Pavel Schwarz st. mají totiž dlouhodobé ambice. „Je ekonomicky lepší investovat do vlastního zázemí. Tím, že jsme nejen administrativní, ale i vývojová a výrobní firma, je pro nás velice důležité investovat do zázemí, které toto soužití umožňuje a zefektivňuje," říkají jednohlasně na otázku, proč si raději nepronajali kancelářské prostory. A dodávají: „Chceme být magnetem pro tvořivé lidi a partnery, kterým záleží na budoucnosti v oblastech produkce zdravých potravin, robotiky, AI, obnovitelných zdrojů, obchodování s energií nebo telekomunikacích."
Majitelé rozhodně nelitují, že se vydali cestou osvědčených materiálů jako je dřevo, beton a sklo. Stavba byla již od počátku v režii generálního zhotovitele OHLA Ž.S. V průběhu času prošla mnoha návrhy, až došlo k výměně hlavního architekta. Partnerem investorů na jejich cestě bylo nakonec Studio Perspektiv. Z pohledu architektů nebylo pochyb o tom, že je použití konstrukce z masivních dřevěných panelů tím správným rozhodnutím, protože investoři v osobní i podnikatelské rovině silně tíhnou k udržitelnosti, inovacím a designu.
obr.: Střešní terasa o rozloze 100 m2 nabízí prostor pro práci venku, relaxaci i výhledy na českobudějovické letiště nebo Kleť | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
Hlavním materiálem konstrukce je přírodní obnovitelná surovina, masivní smrkové dřevo, které výrazně převyšuje tradiční materiály, jako jsou ocel nebo cihly. Dřevo navíc poskytuje vynikající možnost recyklace objektu po skončení jeho životnosti. Protože byl pro investory i klíčový faktor designu budovy, pro pohledové prvky objektu byl zvolen systém českého výrobce NOVATOP, který umožňuje dosahovat velmi přesných detailů a vysoké kvality pohledových ploch v interiéru.
obr.: Většina vnitřních prostor je koncipována vzdušně a otevřeně, aby se lidé mohli potkávat | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
Vnitřní prostory jsou navrženy jako vzdušné, prosvětlené a otevřené kanceláře s kapacitou až pro dvanáct osob, přičemž jsou velmi různorodé. Najdete zde telefonní místnosti pro jednotlivce, kanceláře pro čtyři osoby, otevřené pracovní prostory, zasedací místnosti, relaxační lounge a moderní bistro. Majitelé očekávají, že soustředěním lidí a zdrojů do nového zázemí vytvoří lepší podmínky pro spolupráci nejen uvnitř jednotlivých firem, ale i napříč celým holdingem. „To je hlavní důvod, proč jsme se rozhodli masivně investovat do nového zázemí, protože jsme přesvědčeni, že v systému detašovaných pracovišť klesá produktivita, narůstá šum a nekoordinace, zejména ve vývojových projektech," vysvětlují majitelé svůj záměr.
obr.: BUDEX Hub je plný zasedacích místností, lounge zón, telefonních budek a přináší i vlastní gastro zázemí | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
Investoři mohli být dle jejich slov ještě více důslední v projektové přípravě, ale jinak jsou pyšní na celkový výsledek. „Hlavní je, že se nám po letech podařilo konsolidovat veškeré naše dcery a vnučky v holdingu pod jednu střechu a vytvořit zde zázemí s nadstandardními pracovními podmínkami. A dále, že to jde být i v Česku energeticky neutrální, jak pro administrativní, tak pro výrobní činnosti," říkají.
Budova díky moderním technologiím umožňuje výrobu elektrické energie ze slunečního svitu, kterou lze přímo spotřebovat nebo uložit do bateriového systému pro pozdější využití. K chlazení budovy využívá nízkopotenciální energii získanou z podzemních vrtů pro tzv. „freecooling". Tato technologie v létě přenáší chlad z vrtů do chladicího systému, čímž se vyhýbá energeticky náročnějším kompresorům v tepelných čerpadlech. Dalším zdrojem tepla pro objekt je odpadní teplo z technologie v areálu.
Autoři a investoři kladli také velký důraz na vzduchotechniku – administrativní část je větrána a klimatizována samostatnou centrální jednotkou s filtrací vzduchu, rekuperací tepla, ohřevem a chlazením vzduchu, včetně vlhčení pro zajištění optimálních mikroklimatických podmínek. Významným krokem je také využití solární energie k napájení firemních a veřejných nabíječek pro osobní a nákladní elektromobily. Majitelé plánují v příštím roce snížit spotřebu benzínu a nafty pro firemní flotilu vozidel až o 80 % zvýšením počtu firemních elektromobilů na jedenáct.
Jedním z klíčových partnerů realizace byla společnost TAROS NOVA, která vypracovala stavebně konstrukční řešení, statiku a dynamiky stavby a vyhotovení výrobní a dílenské dokumentace nosné dřevěné a železobetonové konstrukce. V oblasti výstavby pak realizovala nosné dřevěné konstrukce, vnitřní obklady biodeskou a dřevěnými akustickými panely.
obr.: Design vnitřních prostor je postaven na přírodní barvách a materiálech jako je dřevo a sklo | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
BUDEX Hub je připraven nabídnout zázemí dalším lidem, kteří chtějí být aktivní ve vývoji ambiciózních produktů a služeb, které jsou šetrné a přispívají k udržitelnému rozvoji společnosti. V blízké budoucnosti plánují majitelé další investice nejen do areálu v Plané ale především do rozvoje svých produktů a do lidí, kteří je tvoří.
O investorech: Pavel Schwarz ml. a Pavel Schwarz st.
obr.: Pavel Schwarz ml. (vpravo) a Pavel Schwarz st. (vlevo), majitelé skupiny BUDEX | Autor foto: BUDEX HUB s.r.o.
Majitelé a investoři, táta a syn, jsou milovníci technologií a rádi tvoří vlastní inovativní řešení, která pomáhají vytvářet svět nezávislý na globalizovaných zdrojích. Z jejich myšlenek a investic vznikly značky GoPay, GoMobil, TERMS, Roboton a mnoho dalších. Klíčová je pro ně udržitelnost ve všech oblastech života, energetická nezávislost, organické potraviny, dostupné služby a respekt k přírodě.
BUDEX Hub v číslech
- Zahájení výstavby: září 2022
- Dokončení a otevření: září 2024
- Užitná plocha: 2312 m2
- Kapacita: 124 osob
- Výška budovy: 17,2 m
- Množství použitého dřeva: 900 m3
- Energetická náročnost budovy: A - mimořádně úsporná
Zapojené firmy a partneři
- Investor: BUDEX HUB s.r.o.
- Architektonický návrh a generální projektant: Studio Perspektiv, s.r.o.
- Generální dodavatel stavby: OHLA ŽS, a.s.
- Realizační projektová dokumentace, statika, realizace dřevostavby: TAROS NOVA, a.s.
- VZT, UTCH: Petlach TZB s.r.o., Veskom, spol. s r.o.
- Výrobci dřevěných prvků: AGROP NOVA a.s. (systém NOVATOP), HASSLACHER NORICA TIMBER (konstrukční CLT)